War matching bug?

Hello everyone!
About war matching, I wanna show you my problem and maybe someone can explain…
In my alliance from 14 teams at war, it’s just one over 4k power.
Enemies are 14 too, but they have 10 teams over 4k power!!! How is that even?!
Above all these, they have very low alliance points (for war matching). How is this possible too?
They have very good teams, trophies too, but low score for war matching?!

In the last pic is my alliance, check the war points here too… !
And here can you see the final results…
Why they have such a low score?? Don’t tell me that they can’t destroy a titan…

I spent a lot of real money here and I expect a fair game.
I look forward for your answer. Thank you!

1 Like

No idea. Honestly our past war enemies seemed way out of our league as well and we got completely destroyed by all of them

1 Like

Bear with me. :slight_smile:

Some possible variables:

• You or they have fewer players actually in the war (some are opted out)
  • You or they are “weighted” differently based on recent wins or losses

So: If you’ve won the last 3-5 wars, you might face a stronger opponent. Conversely, if they have lost the last 3-5 wars, they might face a weaker opponent. That is how such matchups can occur. Everything is working correctly.

@_NINO in addition to the information provided by @rook , the score you’re looking at is not the war matching score. That is the overall alliance score. To see the war matching scores for either alliance, tap on the question mark beside the alliance score. You’ll see the war matching score in the pop-up box.

1 Like

@_NINO, are you from Romania? I could explain you better in our language. Besides, like @LadySuzanne pointed out, you didn’t look at the right score.

Just check out their alliance and tell me how old it is (adica cat e de veche alianta; daca e nou formata, ei nu au la warscore acel adaos primit dupa fiecare victorie). I guess it’s pretty new and this is the reason for titan score being so low.

Ok, m am uitat eu la scorul care nu trebuie…
Dar nu e echitabil să mi dai 11 echipe peste 4000 (doar 10 din ei au participat la război) contra doar uneia peste 4000. Am fost 14 contra 14, dar… vezi pozele și rezultatul final, ăia cred că aveau 6 echipe crescute maxim din care vreo 3 echipe și cu talente…
Eu am avut punctajul maxim din alianța mea, iar de la ei au fost peste punctajul meu vreo 8 sau 9 nici nu am mai numarat de nervi.
Nu e corect, ca și cum ai da unui începător cu eroi de 2* și 3*, să bată titan de 12*… Poate e puțin exagerată comparația, dar a fost diferența categorică în favoarea lor. Nu am avut absolut nici o șansă să i batem, nici dacă repetam warul de 20 de ori.

Fratioare, asta e treaba cu noile aliante. Ei au warscore-ul curat, fara alte puncte adaugate din victorii precedente. Voi il aveti ceva mai “umflat”. Prin urmare warscore-ul arata la fel, dar in realitate ei sunt mult mai puternici. Diferenta aia de puncte in plus pe care voi o aveti din victoriile precedente, ei o au in eroi. Eu imi refac alianta de la zero dupa fiecare warchest si inca nu am fost invins la war anul asta. Ce ati patit voi cu ungurii, patesc altii cu mine :joy:

P.S. Sper ca ai inteles pe deplin cum sta treaba cu warscore-ul. De asta am si sugerat in cateva randuri aici pe forum sa se scoata acel adaos de puncte dupa fiecare victorie. Daca o alianta veche intalneste una nou formata, cea veche nu are nicio sansa.

Am înțeles, mulțumesc frumos pt lămurire!
Dar nu e corect… Dacă nu rezolvă cumva bugul ăsta, au doar de pierdut. Că nu e greu de găsit alt joc în care să toc banii și puținul timp liber :wink:
Ce nume ai pe joc? Sau îmi dai un hint pe global vreodată…?

Cu placere. Si numele meu nu are importanta, ca joc numai in propria alianta cu ambele conturi si inca un bun prieten. Si asta evident, ca sa castig absolut orice war si sa deschid un warchest la fiecare doua saptamani si jumatate. Am si deschis un topic unde arat ce performante am war dupa war:

Numai bine si succes in continuare!

This topic was automatically closed 30 days after the last reply. New replies are no longer allowed.

Cookie Settings