Change color name

Moderator Translsation - Guvnor
Hi! I want to change my name in color in the games. My problem: I enter the correct color name, my name is the correct color, ok and it disappears! What could be the solution? Thank you in advance for your answer

Original Text

Szines nèv váltas

Üdv! Szeretnèm szinesre át irni a nevem a játèkban. Problèmám:be irom a megfelelő szin kodot nevem, meg jelenik a megfelelő szinü nèv, ok s eltünik!Mitöl lehet ez? Milyen megoldás lehet rá? Előre is köszönöm a választ

Hiya, any chance you got screenshots?

@PlayForFun maybe you can help? OP was in Hungarian

2 Likes

Üdv. Milyen kèpernyő kèpekről lenne szó?

@Guvnor I think the OP is trying to change his username to include colors, like e.g. featured messages.

So he for example enters [#fff000]Raven5 for his name to appear yellow. In the preview it works (see screenshot), but once he confirms the change it won’t work as E&P doesn’t allow color codes for usernames.
So the preview suggests it works but it actually doesn’t… Valid bug / UX imperfection. :+1:

3 Likes

I mean Pictures of your game screen. showing the problem

Translation to Hungarian
A játék képernyőjének képeit értem. megmutatja a problémát

Igen ez a problèmám. Viszont sok embernek láttam már szines nevet meg tetszett s ezèrt szerettem volna èn is.

Igen ez a problèmám. Más játèkosoknál láttam, meg tetszett. Szövetsègem nevèt sem engedi csak a leirást.

@Guvnor
@Raven5 tells that he saw that other people have colors in their name, and he also wants to color his name, but he could not as when he enters a color code into his name, and click on OK, then the color disappears.

2 Likes

@Guvnor I am answering him in Hungarian if it is ok.

@Raven5

Az alábbi módon próbálod meg a színt megadni ?
[#00ff40]Zöld név

Be tudod ide írni, hogy mit próbálsz meg beírni a név mezőbe ?
A játékon belüli chatbe beírva ugyanazt megjelenik a megfelelő szín ?

Az alábbi oldalon találsz pár példát a színkódokra, és tudsz saját színt keverni:
https://www.w3schools.com/colors/colors_picker.asp

@Guvnor
Translation to English:

Do you try to enter the name in this format:
[#00ff40]Green name

Can you let us know what do you exactly try to enter as a name ?
If you enter the same text to the in-game chat, then it is shown in the proper color ?

You can see some color code examples here or you can get any custom color in the following page:
https://www.w3schools.com/colors/colors_picker.asp

2 Likes

@Raven5
Mégegy kérdés. A neveden történik bármi változás a színen kivül ?
Csak annyiból, mert lehet nem érzékel változást a program ha a szöveg azonos.

@Guvnor
Translation:
Are there any other changes in your name if we disregard the color.
I am asking it because maybe the program does not see a change if the text part is unchanged.

1 Like

Játèkon belül, chaten tudom használni a szövetsègem leirását is tudom szinezni. Nevemet nem engedi sajna

@Raven5
Értem.
Ha jól értem ezt itt fent, akkor azt írják, hogy ez egy valós hiba.

@Guvnor
He wrote that he can use colored text in the chat and alliance description, but the same not works for name

My answer:
I see.
If I understand the quoted text correctly, then this is a valid UI bug.

3 Likes

[ # ff0000] RAVEN. [ # ffff00] withe Raven több fèlekèpp probáltam már mindig az a vège

Èrvènyes ux hiba. S ez fog majd változni?

Rákérdezek angolul és majd tolmácsolom a választ.

@Guvnor
Translation:
He tried with the given text in various formats, but the result is always same.

He is wondering that if there are plans to fix it or not ?

I am just wrote that I am asking it and I will translate the answer to Hungarian.

3 Likes

Imo the bug however lies within the fact that the UI suggests colorful text is allowed/working. However, to date I have not seen any username that has a different color so I’d assume the game doesn’t allow it. But the preview only suggests it is allowed <-- this is the bug / UI flaw, not that it’s not working :smile:

2 Likes

Rendben, köszönöm a segitsèget

1 Like

@Raven5
Ez volt Aguaginera válasza:
A probléma az, hogy az UI azt sugalja, hogy engedélyett a színezés és mennie kellene. A mai napig Aguaginera nem látott még egyetlen felhasználót sem más színnel, és ebből arra következtet, hogy a játék nem engedi, pedig mint a képernyő képen látható az előnézeten színes. <-- Szerinte az a probléma, hogy az előnézet úgy mutatja mintha menne, és nem az, hogy nem tudsz színes nevet megadni.

@Guvnor @Aquaginera_7DD

I have just translated the answer given by @Aquaginera_7DD to Hungarian.

4 Likes

This topic was automatically closed 30 days after the last reply. New replies are no longer allowed.

Cookie Settings